איטום גגות – זיפות גגות

החשיבות באיטום גגות

נתקלתם פעם בנזילה בבית? או ברטיבות במגע עם הקיר? אלו הן תופעות שמעידות במקרים רבים על בעיה במערכת האיטום של הבניין. במקרים רבים זהו חוסר באיטום קירות חיצוניים, מחסור באיטום גגות או כשל כלשהו בחלקי האיטום. אנשים רבים לא מודעים לחשיבות של איטום גגות ולמה הוא בעצם משמש, איטום גגות הוא מה שמונע מנזקי מזג האוויר השונים לחדור אל תוך הבית שלנו, הדירה הפרטית שלנו. איטום גגות בעצם מבודד את הגג מפני חדירת מי גשמים אל החלק הפנימי של הבניין, אם אין איטום גגות לגג או שיש כשל המערכת האיטום, מים עלולים לחדור אל פנים בניין ולהצטבר בחלקים הפנימיים שלו – מאחורי הקירות, התקרות והרצפה. מים אלו יגרמו לרטיבות ונזילות בחלקי הבית, ועלולים אף לגרום להתפתחות של עובש עם הזמן כתוצאה מהזנחה ואי טיפול בבעיה.

איטום גגות באמצעות זפת

ישנן שיטות רבות לאיטום גגות, השיטה הוותיקה ביותר בתחום נקראת זיפות גגות. זיפות גגות לצורך איטום גגות זו שיטה שהנה יחסית מיושנת, לא ממש יעילה ולא כל כך אפקטיבית לעומת שיטות חדשניות יותר שקיימות בשוק, בכל זאת ישנם אנשים המעוניינים לבצע זיפות גגות. זיפות גגות זו שיטה המתבססת על זפת חמה כחומר מבודד נגד מים, הזפת היא חומר ששימש אותנו עוד משחר ההיסטוריה לשלל צורכי איטום. בעבר שימשה הזפת בעיקר בתחום הספנות, לאיטום ובידוד כלי שייט מפני חדירת של מים לסיפון. בימינו, הזפת משמשת לשלל שימושים שונים כמו איטום גגות, איטום מרתפים, איטום תשתיות ועוד… למרות שלזיפות גגות יתרונות רבים, כמו איטום איכותי וחזק, יש לה חסרונות רבים מאוד שהופכים אותה לשיטה פחות יעילה ומומלצת.

שיטות חימום הזפת

אחד מהחסרונות הגדולים ביותר של הזפת הוא הליך חימומה. בכדי ליישם את הזפת על הגג לצורך איטום גגות יש צורך בחימומה לטמפרטורה מדויקת של 185 מעלות צלזיוס, אם הזפת תהיה חמה מדיי היא תאבד מהאיכות שלה ומהקשיחות שלה, ואילו אם תהיה קרה מדיי היא תאבד מיכולת ההדבקות שלה. כמשתמע, יש צורך בחימום מדויק ומבוקר מאוד של הזפת בכדי לא לפגום באיכות האיטום שלה, אך זה לא המצב. חימום הזפת מתבצע בצורה ישירה על ידי מדורה או אש, דבר שהופך את החימום להליך מורכב, לא מבוקר או אחיד, מסוכן, לא יעיל, מאוד איטי ומזהם את הסביבה. כל אלו הם חסרונות של חימום זפת שהופכים את השימוש בזפת לאיטום גגות לאפקטיבי פחות.